VÝSTAVA CONNECTED III DAYS OF ARTIST BOOK, VÍDEŇ KÜNSTLERHAUS FACTORY
VÝSTAVA CONNECTED III DAYS OF ARTIST BOOK, VÍDEŇ KÜNSTLERHAUS FACTORY
7.–15. 10. 2023
JANA ŠINDELOVÁ
Výstava autorských knih umělců a umělkyň z Rakouska a České republiky nazvaná CONNECTED III byla dobře načasovaným výstavním projektem sdružení Künstlerhaus Vereinigung a pražského SČUG Hollar, kromě jiného také díky hojně navštěvované vídeňské Noci Muzeí
Kurátoři: Jaroslava Severová a Martin S. Lohnický
Vernisáž se konala 6. října 2023 v 19 hodin. Kurátorská prohlídka proběhla v rámci Noci muzeí za přítomnosti kurátorů a umělců v sobotu 7. října 2023 ve 21:00 hodin.
Langen Nacht der Museen 2023 https://fb.me/e/U1Xvm9oD
Výstava autorských knih umělců a umělkyň z Rakouska a České republiky nazvaná CONNECTED III byla dobře načasovaným výstavním projektem sdružení Künstlerhaus Vereinigung a pražského SČUG Hollar, kromě jiného také díky hojně navštěvované vídeňské Noci Muzeí. Záměrem kurátorské dvojice Lohnický – Severová bylo představit současné pojetí fenoménu autorské knihy a zároveň poskytnout příležitost k navázání dialogu mezi oběma uměleckými spolky, autory i návštěvníky prostřednictvím unikátních knih, objektů či jiných formátů, jež svědčily o bohaté škále zkušeností s materiálem, grafickými technikami a vizuálními médii.
Dlouholeté přátelství Martina S. Lohnického a Jaroslavy Severové i vztah vybudovaný na principu profesorka–student se spojilo v inspirativní spolupráci založené na profesionálním přístupu i osobní důvěře. Výsledkem tvůrčího dialogu se stala reprezentativní přehlídka, která měla především performativní rozměr: nabídla divákům zažít něco neobvyklého. Mohli listovat v autorských knihách, které měly různé podoby, malé i velké formáty, někdy byly vytvořeny jako objekt, pouzdro či krabice. Návštěvníci mohli „číst“ a hapticky prožívat různorodé vizuální příběhy. Společná instalace i setkání zúčastněných autorů a autorek na výstavě rozvíjely další zajímavé situace a porozumění. Někdy na první pohled nenápadná práce zaujala diváka důvodem vzniku nebo procesem, který byl důležitější než výsledná podoba. Celkově byly tvůrčí atmosféra a propojení umělců napříč generacemi korunovány unikátním výstavním prostředím v historické budově v centru Vídně. Historie vídeňského Künstlerhausu je obdivuhodná. Budova byla postavena na základě smlouvy mezi vídeňským spolkem výtvarných umělců a K. K. Rakouskou finanční prokuraturou ze dne 27. července 1865 o převodu pozemku za účelem stavby budovy. Díky tomu hraje neziskové sdružení umělců již 155 let klíčovou roli při utváření kulturního života země. Od svého otevření v roce 1868 až do současnosti nabízí Künstlerhaus otevřený, diskurzivní, interdisciplinární i experimentální program, a je považován za platformu pro setkávání všech zájemců o umění. V současnosti má sdružení Künstlerhaus kolem 470 členů ze všech oblastí umělecké tvorby. Sdílený prostor s Albertinou Modern, která se od roku 1945 věnuje rakouskému umění v mezinárodním kontextu v přízemí budovy a v nových galeriích v suterénu, obohacuje sdružení umělců instituci o nový rozměr – o směřování k dialogu věnovanému multimediálním experimentům i postakademickému diskurzu.
Výstavy se zúčastnili: Anke Armandi, Mikoláš Axmann, Stella Bach, Kerstin Bennier, Peter Braunsteiner, Šimon Brejcha, Luise Buisman, Kateřina Černá, Babsi Daum, Leslie De Melo, Katya Dimova, Claudia Dölcher (crackthefiresister), Julia Dorningen, Michael Endlicher, Gernot Fischer-Kondratovitch, Harald Gfader, Sibylle Gieselmann, Regina Hadraba, Wolf D. Hoefert, Xénia Hoffmeisterová, Hanna Hollmann, Pavel Hora, Helena Horálková, Eva Hradil, Rita Kämmerer, Svatopluk Klimeš, Lena Knilli, Iva Krupicová, Lisa Kunit, Dora Kuthy, Alena Laufrová, Gert Linke, Christoph Luger, Jan Měrička, Hana Mičková, Martin Mulač, Andreas Ortag, Szilvia Ortlieb, Javier Pérez Gil, Bruno Pisek, Miroslav Polcar, Jadranka Protić, Martin Raudenský, Jiří Šalamoun, Barbara Šalamounová, Käthe Schönle, Susanna Schwarz, Leonard Sheil, Hubert Sielecki, Jana Šindelová, Thomas Steiner, Wolfgang Stifter, Andrea Štosková, Maria Temnitschka, Sophie Tiller, Desislava Unger, René Van De Vondervoort, Martin Velíšek, Lenka Vilhelmová, Eva Vlasáková, Natalia Weiss, Elisabeth Weissensteiner, Eef Zipper a Greta Znojemsky.
Dobrá zpráva je, že dialog nalezne své pokračování na jaře roku 2025 výstavou CONNECTED IV v Praze. Martin S. Lohnický akci zhodnotil slovy: Jak všichni vědí, byla to báječná výstava – recenze jsou úžasné. Žádná kniha se nepoškodila, ani neztratila! Poděkování patří všem, kteří na výstavu dohlíželi, zejména Peteru Braunsteinerovi. Velmi zvláštní poděkování za zásadní pomoc a překládání na začátku i na konci patří Leně Knilli. Srdečný pozdrav drahé Jaroslavě Severové – Punk není mrkev!
Závěrečné shrnutí v číslech: 2 spolky, 2 partneři, 2 kurátoři, 10 (9) dní, 40stránkový katalog, 64 vystavujících, 73 (78) uměleckých děl, celková hodnota téměř EUR 200.000 (5.000.000 CZK). Výstavu shlédlo 5700 návštěvníků. Výstavní projekt vznikl s laskavou podporou Velvyslanectví České republiky v Rakousku a Českého centra Vídeň.